Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok: 2003
się falsyfikacjonistyczną frazeologią. Ich falsyfikacje nie dotyczą jednak obrazu rzeczywistej filogenezy (następstwa przodek-potomek), lecz założonego porządku w rozmieszczeniu cech wśród taksonów. Kryterium jest wyłącznie metodologiczna oszczędność (parsymonia). Z paleontologicznego punktu widzenia są to poczynania zgoła obojętne.
Jak widzimy, ci spośród kladystów, którzy próbują wykorzystać swoją metodę do
odtworzenia przebiegu ewolucji (co było zresztą intencją twórcy tego prądu Williego Henniga), zakładać muszą szczególne cechy procesu filogenezy (dychotomię, stałe tempo) z selekcjonistycznej teorii ewolucji bezpośrednio nie wynikające.

Saltacjonizm Nie wynikają też z tej teorii jednoznacznie aprioryczne założenia,
co do zróżnicowania tempa ewolucji przyjmowane przez zwolenników saltacjonizmu, choć często się powołują na cytaty
się falsyfikacjonistyczną frazeologią. Ich falsyfikacje nie dotyczą jednak obrazu rzeczywistej filogenezy (następstwa przodek-potomek), lecz założonego porządku w rozmieszczeniu cech wśród taksonów. Kryterium jest wyłącznie metodologiczna oszczędność (parsymonia). Z paleontologicznego punktu widzenia są to poczynania zgoła obojętne.<br>Jak widzimy, ci spośród kladystów, którzy próbują wykorzystać swoją metodę do <br>odtworzenia przebiegu ewolucji (co było zresztą intencją twórcy tego prądu Williego Henniga), zakładać muszą szczególne cechy procesu filogenezy (dychotomię, stałe tempo) z selekcjonistycznej teorii ewolucji bezpośrednio nie wynikające.<br>&lt;page nr=450&gt;<br>Saltacjonizm Nie wynikają też z tej teorii jednoznacznie aprioryczne założenia,<br>co do zróżnicowania tempa ewolucji przyjmowane przez zwolenników saltacjonizmu, choć często się powołują na cytaty
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego