Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
W morzach dzisiejszych dominują liczebnie i różnorodnością ryby cienkołuskie Teleostei. Nie ich zwyczajne postaci przyciągają jednak uwagę, lecz raczej budzące grozę krwiożercze rekiny i orki, ogromne planktonożerne wieloryby i manty, czy wreszcie przeróżne głębinowe dziwadła. Zdawać by się mogło, że te przerażające zwierzęta, jak gdyby z innej epoki, są reliktami ewolucyjnie dawnych, wymarłych faun.
Nic bardziej mylnego. Nie dość bowiem, że te morskie kręgowce (włączając w to rekiny ludojady) są nuworyszami w oceanicznych ekosystemach, to w ogóle typ przystosowawczy wielkiego morskiego drapieżnika pojawił się w ewolucji świata żywego zadziwiająco późno.
Także miłośników paleontologii najbardziej pociągają te kopalne morskie zwierzęta, które imponują
W morzach dzisiejszych dominują liczebnie i różnorodnością ryby cienkołuskie Teleostei. Nie ich zwyczajne postaci przyciągają jednak uwagę, lecz raczej budzące grozę krwiożercze rekiny i orki, ogromne planktonożerne wieloryby i manty, czy wreszcie przeróżne głębinowe dziwadła. Zdawać by się mogło, że te przerażające zwierzęta, jak gdyby z innej epoki, są reliktami ewolucyjnie dawnych, wymarłych faun.<br>Nic bardziej mylnego. Nie dość bowiem, że te morskie kręgowce (włączając w to rekiny ludojady) są nuworyszami w oceanicznych ekosystemach, to w ogóle typ przystosowawczy wielkiego morskiego drapieżnika pojawił się w ewolucji świata żywego zadziwiająco późno.<br>Także miłośników paleontologii najbardziej pociągają te kopalne morskie zwierzęta, które imponują
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego