Typ tekstu: Książka
Autor: Siwicka Dorota, Bieńczyk Marek, Nawarecki Aleksander
Tytuł: Szybko i szybciej
Rok: 1996
A przecież inne sposoby doganiania umykających zdarzeń nie istnieją. To właśnie dzięki nowinie jakaś jedna część świata komunikuje się innej. Znika wtedy szczelina między "tam" i "tu", między "wtedy" i "teraz". Świat na chwilę osiąga tożsamość.
Mickiewicz nieraz o tym pisał. W Panu Tadeuszu dał nawet coś w rodzaju poetyckiej fenomenologii nowiny. Rzeczywistość, do której wkraczamy rozpoczynając lekturę, jest - podobnie jak jej historyczny pierwowzór - komunikacyjnie podzielona na "cichą wieś litewską" i "resztę świata", tonącą "we łzach i krwi". Wiadomo, że akcja epopei rozpoczyna się w 1805 roku. Napoleon, "ów mąż, bóg wojny", sięga po kolejne kraje Europy.

Nowina to żywioł. Rozchodziłaby
A przecież inne sposoby doganiania umykających zdarzeń nie istnieją. To właśnie dzięki nowinie jakaś jedna część świata komunikuje się innej. Znika wtedy szczelina między "tam" i "tu", między "wtedy" i "teraz". Świat na chwilę osiąga tożsamość.<br>Mickiewicz nieraz o tym pisał. W Panu Tadeuszu dał nawet coś w rodzaju poetyckiej fenomenologii nowiny. Rzeczywistość, do której wkraczamy rozpoczynając lekturę, jest - podobnie jak jej historyczny pierwowzór - komunikacyjnie podzielona na "cichą wieś litewską" i "resztę świata", tonącą "we łzach i krwi". Wiadomo, że akcja epopei rozpoczyna się w 1805 roku. Napoleon, "ów mąż, bóg wojny", sięga po kolejne kraje Europy.<br>&lt;gap&gt;<br>Nowina to żywioł. Rozchodziłaby
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego