Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kultura
Nr: 7-8
Miejsce wydania: Paryż
Rok: 1964
Problemem istotnym jest natomiast podkład socjologiczny tych afer i światło jakie rzucają na ustrój społeczno-polityczny kraju.
Polacy są narodem zdolnym i żywotnym. Potrafią też być bardzo pracowici, gdy zachodzi tego potrzeba. System gospodarczy w Polsce skonstruowany został jednak w sposób, który nie daje żadnych premii za pracowitość (stąd popularna gadka: "śmierć frajerom - szafa gra"), czy inicjatywę ("nie usprawniaj, nie podskakuj - siedź na d... i potakuj"). By dobrze sobie dawać radę w Polsce trzeba udawać że się pracuje ("mało pracuj, dużo stękaj"), no i sprycić. Sprycić rozmaicie: raz zgodnie z obowiązującymi prawami, raz przeciwko nim. Przeważnie obok, czy wbrew prawom.
Zaczyna
Problemem istotnym jest natomiast podkład socjologiczny tych afer i światło jakie rzucają na ustrój społeczno-polityczny kraju.<br>Polacy są narodem zdolnym i żywotnym. Potrafią też być bardzo pracowici, gdy zachodzi tego potrzeba. System gospodarczy w Polsce skonstruowany został jednak w sposób, który nie daje żadnych premii za pracowitość (stąd popularna gadka: "śmierć frajerom - szafa gra"), czy inicjatywę ("nie usprawniaj, nie podskakuj - siedź na d... i potakuj"). By dobrze sobie dawać radę w Polsce trzeba udawać że się pracuje ("mało pracuj, dużo stękaj"), no i sprycić. Sprycić rozmaicie: raz zgodnie z obowiązującymi prawami, raz przeciwko nim. Przeważnie obok, czy wbrew prawom.<br>Zaczyna
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego