Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Focus.Poznać i zrozumieć świat
Nr: 8
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2003
deszczowej, kiedy najintensywniej są atakowane przez pasożyty. Czyżby w ten sposób pozbywały się ich z przewodu pokarmowego?
Analiza chemiczna wykazała obecność w liściach tiarubiny - substancji bakterio- i grzybobójczej. Strzał w dziesiątkę? Problem wydawał się rozwiązany, ale dalsze obserwacje ujawniły, że szympansy zjadają w podobny sposób liście jeszcze ponad 30 innych gatunków, które zawierały różne substancje chemiczne, o odmiennym działaniu - a niektóre bez żadnego wyraźnego wpływu na organizm. Jedyne, co miały ze wspólnego, to szorstka powierzchnia. Co więcej, kolejne analizy Aspilia przeprowadzane przez innych sceptycznych badaczy nie wykazały obecności leczniczej tiarubiny.
Zagadkę rozwiązano, kiedy bardziej wnikliwie przyjrzano się szympansim odchodom. W niestrawionych
deszczowej, kiedy najintensywniej są atakowane przez pasożyty. Czyżby w ten sposób pozbywały się ich z przewodu pokarmowego?<br>Analiza chemiczna wykazała obecność w liściach tiarubiny - substancji bakterio- i grzybobójczej. Strzał w dziesiątkę? Problem wydawał się rozwiązany, ale dalsze obserwacje ujawniły, że szympansy zjadają w podobny sposób liście jeszcze ponad 30 innych gatunków, które zawierały różne substancje chemiczne, o odmiennym działaniu - a niektóre bez żadnego wyraźnego wpływu na organizm. Jedyne, co miały ze wspólnego, to szorstka powierzchnia. Co więcej, kolejne analizy Aspilia przeprowadzane przez innych sceptycznych badaczy nie wykazały obecności leczniczej tiarubiny.<br>Zagadkę rozwiązano, kiedy bardziej wnikliwie przyjrzano się szympansim odchodom. W niestrawionych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego