Typ tekstu: Książka
Autor: Falińska Krystyna
Tytuł: Ekologia roślin
Rok wydania: 1997
Rok powstania: 1996
Reakcja roślin na warunki środowiskowe jest wieloraka i może wyrażać się w zmienności cech morfologicznych, fizjologicznych, anatomicznych, zdolności reprodukcyjnych, a także labilności cyklów rozwojowych.
Na ogół na mniejsze lub krótkotrwale wahania środowiskowe rośliny odpowiadają reakcjami behowiorystycznymi. Przy większych i długotrwałych wahaniach czynników środowiskowych mechanizmy regulacyjne są prawdopodobnie zastępowane przez mechanizmy genetyczne. Zastosowanie takich lub innych mechanizmów regulacyjnych zależy od długości czasu trwania zmian oraz od ilości i jakości czynników oddziałujących (MACARTHUR CONNELL 1971), a także właściwości gatunku. Norma reakcji jest to zdolność organizmów do specyficznych reakcji rozwojowych uwarunkowanych dziedziczeniem.
Utrzymywanie się różnic fizjologicznych, a nawet morfologicznych, w wyrównanych warunkach siedliskowych między
Reakcja roślin na warunki środowiskowe jest wieloraka i może wyrażać się w zmienności cech morfologicznych, fizjologicznych, anatomicznych, zdolności reprodukcyjnych, a także labilności cyklów rozwojowych.<br>Na ogół na mniejsze lub krótkotrwale wahania środowiskowe rośliny odpowiadają reakcjami behowiorystycznymi. Przy większych i długotrwałych wahaniach czynników środowiskowych mechanizmy regulacyjne są prawdopodobnie zastępowane przez mechanizmy genetyczne. Zastosowanie takich lub innych mechanizmów regulacyjnych zależy od długości czasu trwania zmian oraz od ilości i jakości czynników oddziałujących (MACARTHUR CONNELL 1971), a także właściwości gatunku. Norma reakcji jest to zdolność organizmów do specyficznych reakcji rozwojowych uwarunkowanych dziedziczeniem. <br>Utrzymywanie się różnic fizjologicznych, a nawet morfologicznych, w wyrównanych warunkach siedliskowych między
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego