Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
i języku, należą duże gruczoły ślinowe, tzw. ślinianki.
Gruczoły ślinowe powstają jako uwypuklenia nabłonka jamy ustnej, które w toku rozwoju powiększają się i wytwarzają szereg coraz mniejszych rozgałęzień kończących się ślepo. Mezenchyma otaczająca nabłonkowe zawiązki gruczołów przekształca się w tkankę łączną, z której powstaje torebka łącznotkankowa oraz pasma wnikające w głąb narządu.
Gruczoły ślinowe są gruczołami egzokrynowymi złożonymi i merokrynowymi, wytwarzającymi wydzielinę zwaną śliną (saliva), która dostaje się do jamy ustnej, gdzie zwilża błonę śluzową policzków i warg oraz bierze udział w procesie żucia, formowania kęsa i połykania. Ślinianki wydzielają substancje o charakterze hormonalnym (por. dalej) i bakteriobójcze (lizozym).
Ślina jest
i języku, należą duże gruczoły ślinowe, tzw. ślinianki.<br>Gruczoły ślinowe powstają jako uwypuklenia nabłonka jamy ustnej, które w toku rozwoju powiększają się i wytwarzają szereg coraz mniejszych rozgałęzień kończących się ślepo. Mezenchyma otaczająca nabłonkowe zawiązki gruczołów przekształca się w tkankę łączną, z której powstaje torebka łącznotkankowa oraz pasma wnikające w głąb narządu.<br>Gruczoły ślinowe są gruczołami egzokrynowymi złożonymi i merokrynowymi, wytwarzającymi wydzielinę zwaną śliną (&lt;foreign lang="lat"&gt;saliva&lt;/&gt;), która dostaje się do jamy ustnej, gdzie zwilża błonę śluzową policzków i warg oraz bierze udział w procesie żucia, formowania kęsa i połykania. Ślinianki wydzielają substancje o charakterze hormonalnym (por. dalej) i bakteriobójcze (lizozym).<br>Ślina jest
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego