Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Twórczość
Nr: 11
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1968
w Luboni, Adam Mickiewicz".
Wtedy też, już po upadku powstania, gdy kiedyś siedziało całe towarzystwo lubońskie smutne i milczące za stołem, jedna z córek domu podsunęła poecie na kartce napisane pytanie: "Co teraz w sercu twoim zastąpi nadzieję?"
A Mickiewicz z miejsca zareplikował też na kartce: "Co robi rolnik, gdy grad zbije jego łan? Znowu sieje". Ta odpowiedź stała się punktem wyjścia jednego z najlepszych wierszy Franciszka Morawskiego, Nadzieja. Wiersz ten długie lata nie był drukowany, bo jasne, że poemat o nadziei był cenzurą wszystkich trzech państw zaborczych podejrzany. Za to krążył po kraju w licznych odpisach.
Kiedy został napisany? Nie
w Luboni, Adam Mickiewicz".<br> Wtedy też, już po upadku powstania, gdy kiedyś siedziało całe towarzystwo lubońskie smutne i milczące za stołem, jedna z córek domu podsunęła poecie na kartce napisane pytanie: "Co teraz w sercu twoim zastąpi nadzieję?" &lt;page nr=24&gt;<br>A Mickiewicz z miejsca zareplikował też na kartce: "Co robi rolnik, gdy grad zbije jego łan? Znowu sieje". Ta odpowiedź stała się punktem wyjścia jednego z najlepszych wierszy Franciszka Morawskiego, &lt;name type="tit"&gt;Nadzieja&lt;/&gt;. Wiersz ten długie lata nie był drukowany, bo jasne, że poemat o nadziei był cenzurą wszystkich trzech państw zaborczych podejrzany. Za to krążył po kraju w licznych odpisach.<br> Kiedy został napisany? Nie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego