Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
tematykę swych prac z religia, obchodami świat.
No i Nikifor. Zabłąkany na ziemię jakby z innego świata. Łemko, który w tysiącach obrazów łączył wrażenia wyniesione z cerkiewnych wnętrz i fresków widzianych w kościołach.
Całe życie spędził w Krynicy, malował obrazy siedząc na murku przed Domem Zdrojowym. Sprzedawał je kuracjuszom, za grosze. Dziś dobry "Nikifor" kosztuje wiele, krynickiego mistrza podrabia się! Co najlepiej pokazuje jego rangę. Uważa go się w Polsce, ale i na Ukrainie, za znakomitego kolorystę, wielkiego mistrza kręgu sztuki naiwnej.
Tych malarzy samotnych, osobnych wymienić można wielu. Ludowość wiąże się w nich często z naiwnością.

sylwety ptaków i zwierząt
tematykę swych prac z religia, obchodami świat. <br>No i Nikifor. Zabłąkany na ziemię jakby z innego świata. Łemko, który w tysiącach obrazów łączył wrażenia wyniesione z cerkiewnych wnętrz i fresków widzianych w kościołach. <br>Całe życie spędził w Krynicy, malował obrazy siedząc na murku przed Domem Zdrojowym. Sprzedawał je kuracjuszom, za grosze. Dziś dobry "Nikifor" kosztuje wiele, krynickiego mistrza podrabia się! Co najlepiej pokazuje jego rangę. Uważa go się w Polsce, ale i na Ukrainie, za znakomitego kolorystę, wielkiego mistrza kręgu sztuki naiwnej. <br>Tych malarzy samotnych, osobnych wymienić można wielu. Ludowość wiąże się w nich często z naiwnością. <br>&lt;page nr=144&gt;<br> &lt;gap&gt;sylwety ptaków i zwierząt
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego