Typ tekstu: Książka
Autor: Kozłowski Stefan
Tytuł: Ekorozwój - wyzwanie XXI wieku
Rok: 2000
gazowych) powoduje naruszenie dotychczasowego stanu środowiska. Zmiany w środowisku zależą w dużym stopniu od metod wydobycia: podziemnych, odkrywkowych, otworowych czy przez bagrowanie dna mórz i oceanów. Do najczęstszych przekształceń górniczych należą:
- geomechaniczne (deformacje terenu),
- hydrologiczne i hydrogeologiczne,
- geochemiczne,
- biologiczne.
Przekształcenia górnicze prowadzą z zasady do trwałych zmian rzeźby terenu (sypanie hałd, powstawanie wyrobisk i zapadlisk). Działalność górnicza ma jednak charakter przejściowy i zabiegi rekultywacyjne są w stanie przywrócić na ogół użyteczność terenów pogórniczych dla różnorodnych form gospodarczych.
Straty środowiskowe spowodowane przez górnictwo można znacznie redukować przez:
- właściwe lokalizowanie wyrobisk górniczych,
- wprowadzenie odpowiednich technik wydobycia np. podsadzania wyrobisk,
- świadome programowanie kształtu wyrobisk
gazowych) powoduje naruszenie dotychczasowego stanu środowiska. Zmiany w środowisku zależą w dużym stopniu od metod wydobycia: podziemnych, odkrywkowych, otworowych czy przez bagrowanie dna mórz i oceanów. Do najczęstszych przekształceń górniczych należą:<br>- geomechaniczne (deformacje terenu),<br>- hydrologiczne i hydrogeologiczne,<br>- geochemiczne,<br>- biologiczne.<br>Przekształcenia górnicze prowadzą z zasady do trwałych zmian rzeźby terenu (sypanie hałd, powstawanie wyrobisk i zapadlisk). Działalność górnicza ma jednak charakter przejściowy i zabiegi rekultywacyjne są w stanie przywrócić na ogół użyteczność terenów pogórniczych dla różnorodnych form gospodarczych.<br>Straty środowiskowe spowodowane przez górnictwo można znacznie redukować przez:<br>- właściwe lokalizowanie wyrobisk górniczych,<br>- wprowadzenie odpowiednich technik wydobycia np. podsadzania wyrobisk,<br>- świadome programowanie kształtu wyrobisk
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego