Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
albo knowaniom zaborczej biurokracji. Tymczasem był to żywiołowy akt oporu przeciw wyzyskowi panów. Poddaństwo i pańszczyzna, podtrzymywane przez rząd austriacki, stawały się coraz dokuczliwsze w miarę przeżywania się ustroju feudalnego. Wieś wytaczała dworom procesy o zabór gruntów i różne "przeciążenia".
Rzadko kiedy mogła coś wygrać, ale te ciągnące się spory hartowały opór gromady i sprzyjały wyłanianiu się lokalnych przywódców. Urzędnicy wyzyskujący wieś na własną rękę tłumaczyli chłopom, że tylko panowie sprzeciwiają się oswobodzeniu ich przez cesarza.
Głuche wieści o bliskim ustaniu pańszczyzny krążyły już od dłuższego czasu.
W latach 1844-1845 nawiedziły Galicję nieurodzaje, słoty i powodzie, dziesiątki tysięcy ludzi znalazły
albo knowaniom zaborczej biurokracji. Tymczasem był to żywiołowy akt oporu przeciw wyzyskowi panów. Poddaństwo i pańszczyzna, podtrzymywane przez rząd austriacki, stawały się coraz dokuczliwsze w miarę przeżywania się ustroju feudalnego. Wieś wytaczała dworom procesy o zabór gruntów i różne "przeciążenia".<br>Rzadko kiedy mogła coś wygrać, ale te ciągnące się spory hartowały opór gromady i sprzyjały wyłanianiu się lokalnych przywódców. Urzędnicy wyzyskujący wieś na własną rękę tłumaczyli chłopom, że tylko panowie sprzeciwiają się oswobodzeniu ich przez cesarza.<br>Głuche wieści o bliskim ustaniu pańszczyzny krążyły już od dłuższego czasu.<br>W latach 1844-1845 nawiedziły Galicję nieurodzaje, słoty i powodzie, dziesiątki tysięcy ludzi znalazły
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego