Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Poznaj swój kraj
Nr: 10
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1993
Przez pierwsze sześć lat wojska husyckie nie wkraczały na Śląsk, licząc na opanowanie go bez walki, gdyż husyci mieli tutaj wielu zwolenników. Były to jednak tylko złudzenia. W końcu pożoga wojenna objęła również i tę dzielnicę. Działania zbrojne zaczęły się od ziemi kłodzkiej.
W sobotę, 1 grudnia 1425 roku, oddziały husyckie napadły na przygraniczny Radków. Dowodził nimi słynny Ambros, proboszcz z Hardca Karlove. Mieszczanie radkowscy zdążyli jednak zamknąć się w masywnym zamku i stawiali zacięty opór. Ich obroną kierował miejscowy wójt Niklas von Ohler.
Kiedy zaś sytuacja obrońców właściwie stawała się krytyczna, a nacierający zaczęli już wdzierać się na zamkowe mury
Przez pierwsze sześć lat wojska husyckie nie wkraczały na Śląsk, licząc na opanowanie go bez walki, gdyż husyci mieli tutaj wielu zwolenników. Były to jednak tylko złudzenia. W końcu pożoga wojenna objęła również i tę dzielnicę. Działania zbrojne zaczęły się od ziemi kłodzkiej.<br>W sobotę, 1 grudnia 1425 roku, oddziały husyckie napadły na przygraniczny Radków. Dowodził nimi słynny Ambros, proboszcz z Hardca Karlove. Mieszczanie radkowscy zdążyli jednak zamknąć się w masywnym zamku i stawiali zacięty opór. Ich obroną kierował miejscowy wójt Niklas von Ohler.<br>Kiedy zaś sytuacja obrońców właściwie stawała się krytyczna, a nacierający zaczęli już wdzierać się na zamkowe mury
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego