Typ tekstu: Książka
Autor: Szymański Wojciech
Tytuł: Chemia jądrowa. Zarys problematyki przemian jądrowych
Rok: 1996
pierwiastki chemiczne utworzone zostały w reakcjach termojądrowych oraz w następujących potem rozpadach promieniotwórczych, z których kilka trwa jeszcze na Ziemi. Pierwiastki powstałyby więc we wnętrzu gwiazd, a następnie byłyby rozproszone przez ubytki z powierzchni gwiazd i eksplozje. Jeżeli tak jest, to względne zasoby różnych nuklidów w kosmosie powinny być odbiciem ich sposobu tworzenia się w gwiazdach.
Wodór jest najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem - ok. 1010 razy częściej występującym niż pierwiastki ciężkie. Wyraźne ostre maksimum obserwuje się w sąsiedztwie 56˙ ((...)) (rys. 4.19); może ono być przypisane procesom równowagi w temp. ok. 3 109 K.
W obszarze poza tym maksimum głównym procesem nukleogenetycznym jest wychwyt
pierwiastki chemiczne utworzone zostały w reakcjach termojądrowych oraz w następujących potem rozpadach promieniotwórczych, z których kilka trwa jeszcze na Ziemi. Pierwiastki powstałyby więc we wnętrzu gwiazd, a następnie byłyby rozproszone przez ubytki z powierzchni gwiazd i eksplozje. Jeżeli tak jest, to względne zasoby różnych nuklidów w kosmosie powinny być odbiciem ich sposobu tworzenia się w gwiazdach.<br> Wodór jest najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem - ok. 1010 razy częściej występującym niż pierwiastki ciężkie. Wyraźne ostre maksimum obserwuje się w sąsiedztwie 56˙ ((...)) (rys. 4.19); może ono być przypisane procesom równowagi w temp. ok. 3 109 K.<br> W obszarze poza tym maksimum głównym procesem nukleogenetycznym jest wychwyt
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego