Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Mathesis Polska
Nr: 3-4
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1930
nie wszystkie te punkty i proste są różne od siebie, co może się zdarzyć tylko przy pewnych wyjątkowych położeniach wierzchołków sześcioboku.
Zachodzi tu naprzykład następujące interesujące twierdzenie. Jeżeli pięć wierzchołków sześciokąta obierzemy na stożkowej dowolnie, to istnieje conajwyżej 15 położeń wierzchołka szóstego, przy których niektóre z 45 punktów Pascala są identyczne.
Teorja figury Pascala prowadzi dalej do rozważania pewnych punktów, w których



przecinają się po 3 proste Pascala (punkty Steiner'a, Kirkmanna) oraz pewnych prostych, wyznaczonych przez te punkty (proste Cayley'a - Salmon'a, proste Plücker'a), przyczem natrafiamy na nowe konfiguracje. Wreszcie wiąże się z tą figurą badanie siatki, utworzonej przez wierzchołki sześcioboku.
Ostatni
nie wszystkie te punkty i proste są różne od siebie, co może się zdarzyć tylko przy pewnych wyjątkowych położeniach wierzchołków sześcioboku.<br>Zachodzi tu naprzykład następujące interesujące twierdzenie. Jeżeli pięć wierzchołków sześciokąta obierzemy na stożkowej dowolnie, to istnieje conajwyżej 15 położeń wierzchołka szóstego, przy których niektóre z 45 punktów Pascala są identyczne.<br>Teorja figury Pascala prowadzi dalej do rozważania pewnych punktów, w których<br><br>&lt;page nr=77&gt;<br><br>przecinają się po 3 proste Pascala (punkty Steiner'a, Kirkmanna) oraz pewnych prostych, wyznaczonych przez te punkty (proste Cayley'a - Salmon'a, proste Plücker'a), przyczem natrafiamy na nowe konfiguracje. Wreszcie wiąże się z tą figurą badanie siatki, utworzonej przez wierzchołki sześcioboku.<br>Ostatni
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego