Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Ozon
Nr: 4
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2005
i publicysta. Pracuje w Instytucie Fritza Bauera we Frankfurcie nad Menem.
Ozon: Bohaterowie pana książki to zwykli obywatele Trzeciej Rzeszy, którzy choć nie odgrywali istotnych ról w hitlerowskim aparacie represji, to dzięki niemu po prostu się bogacili. Sugeruje pan, że korzenie drugiej wojny światowej i Holocaustu tkwią nie w nazistowskiej ideologii, ale w zwykłej ludzkiej chciwości?

Götz Aly: Tak ostry wniosek szedłby chyba za daleko. Mnie zależy raczej na zmianie akcentów. Historycy analizujący rzeczywistość Trzeciej Rzeszy powinni zacząć wreszcie brać pod uwagę nie tylko aspekt ideologiczny nazizmu, lecz także jego wymiar materialny, albo - mówiąc wprost - rabunkowy.

Pańscy koledzy, opisując Trzecią Rzeszę
i publicysta. Pracuje w Instytucie Fritza Bauera we Frankfurcie nad Menem.<br>&lt;who1&gt;Ozon: Bohaterowie pana książki to zwykli obywatele Trzeciej Rzeszy, którzy choć nie odgrywali istotnych ról w hitlerowskim aparacie represji, to dzięki niemu po prostu się bogacili. Sugeruje pan, że korzenie drugiej wojny światowej i Holocaustu tkwią nie w nazistowskiej ideologii, ale w zwykłej ludzkiej chciwości? &lt;/&gt;<br><br>&lt;who2&gt;Götz Aly: Tak ostry wniosek szedłby chyba za daleko. Mnie zależy raczej na zmianie akcentów. Historycy analizujący rzeczywistość Trzeciej Rzeszy powinni zacząć wreszcie brać pod uwagę nie tylko aspekt ideologiczny nazizmu, lecz także jego wymiar materialny, albo - mówiąc wprost - rabunkowy. &lt;/&gt;<br><br>&lt;who1&gt;Pańscy koledzy, opisując Trzecią Rzeszę
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego