Typ tekstu: Książka
Autor: Łęcki Włodzimierz
Tytuł: Wielkopolska
Rok: 1997
3km - Dziewicza Góra, w mowie ludu nazywana "Dziewczą Górą", 143m n.p.m., po Górze Moraskiej druga co do wysokości kulminacja środkowopoznańskiej moreny czołowej. Z nadania Przemysła I należała do klasztoru Cysterek w Owińskach. Swą nazwę wzięła od dziewic-zakonnic. Pokryta zwartym kompleksem leśnym o pow. 830ha z przewagą lasów iglastych. Uroku dodają jej wydłużone dolinki z łąkami i strumieniami. Występuje tu ok. 700 gatunków roślin naczyniowych, m.in.
wawrzynek wilczełyko, objętych ochroną gatunkową. Na pn. wsch. przy drodze do Klinów kilka sosen o fantastycznie rozwiniętych koronach.
Przy drodze do Owińsk, na znakowanym szlaku niebieskim, drewniany dworek myśliwski z pocz. XIXw
3km - Dziewicza Góra, w mowie ludu nazywana "Dziewczą Górą", 143m n.p.m., po Górze Moraskiej druga co do wysokości kulminacja środkowopoznańskiej moreny czołowej. Z nadania Przemysła I należała do klasztoru Cysterek w Owińskach. Swą nazwę wzięła od dziewic-zakonnic. Pokryta zwartym kompleksem leśnym o pow. 830ha z przewagą lasów iglastych. Uroku dodają jej wydłużone dolinki z łąkami i strumieniami. Występuje tu ok. 700 gatunków roślin naczyniowych, m.in.<br>wawrzynek wilczełyko, objętych ochroną gatunkową. Na pn. wsch. przy drodze do Klinów kilka sosen o fantastycznie rozwiniętych koronach.<br>Przy drodze do Owińsk, na znakowanym szlaku niebieskim, drewniany dworek myśliwski z pocz. XIXw
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego