Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
w narządach chłonnych - w węzłach chłonnych przeważnie w grudkach chłonnych i pasmach rdzennych. Dlatego też jest ich w chłonce bardzo mało (około 10-20% limfocytów w chłonce ductus thoracicus stanowią limfocyty B, 80-90% - limfocyty T).
Mechanizm odpowiedzi immunologicznej. Antygeny, które wnikają do krwi, chłonki lub tkanek, działają na komórki immunologicznie kompetentne w sposób bezpośredni lub pośredni.


Pierwszy sposób występuje wówczas, gdy dochodzi do bezpośredniego wzajemnego oddziaływania na siebie antygenów i komórek immunologicznie kompetentnych, przede wszystkim limfocytów T.
Drugi sposób odbywa się za pośrednictwem układu makrofagów. W tym wypadku makrofagi (monocyty, histiocyty) wiążą antygen, który po "przerobieniu" zostaje uwolniony jako produkt
w narządach chłonnych - w węzłach chłonnych przeważnie w grudkach chłonnych i pasmach rdzennych. Dlatego też jest ich w chłonce bardzo mało (około 10-20% limfocytów w chłonce ductus thoracicus stanowią limfocyty B, 80-90% - limfocyty T).<br>Mechanizm odpowiedzi immunologicznej. Antygeny, które wnikają do krwi, chłonki lub tkanek, działają na komórki immunologicznie kompetentne w sposób bezpośredni lub pośredni. &lt;page nr=46&gt;<br><br><br>Pierwszy sposób występuje wówczas, gdy dochodzi do bezpośredniego wzajemnego oddziaływania na siebie antygenów i komórek immunologicznie kompetentnych, przede wszystkim limfocytów T.<br>Drugi sposób odbywa się za pośrednictwem układu makrofagów. W tym wypadku makrofagi (monocyty, histiocyty) wiążą antygen, który po "przerobieniu" zostaje uwolniony jako produkt
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego