Typ tekstu: Książka
Autor: Osek Maria
Tytuł: Rzepak i bobik jako źródło białka w żywieniu świń
Rok: 1996
grochu znajduje się znacznie mniej tanin, których ogólna ilość nie przekracza zazwyczaj 1% . Wysoka zawartość tanin ogranicza wykorzystanie białka przez obniżenie jego strawności . Stwierdzono również, że świnie gorzej trawią skrobię z dawek zawierających większe ilości tanin [Poel i in., 1992].
Do związków antyżywieniowych, znajdujących się w nasionach roślin strączkowych, należą inhibitory proteaz, których najwięcej znajduje się w soi. Bobik i groch zawierają inhibitory trypsyny hamujące w przewodzie pokarmowym działanie trypsyny i chymotrypsyny obniżając strawność białka. Obecność tych związków nie ma zbyt dużego znaczenia, np. w przypadku bobiku, ponieważ jest ich w nim mało.
Valdebouze i in. [1980], Blahovec [1991] wykazali, że
grochu znajduje się znacznie mniej tanin, których ogólna ilość nie przekracza zazwyczaj 1% &lt;gap&gt;. Wysoka zawartość tanin ogranicza wykorzystanie białka przez obniżenie jego strawności &lt;gap&gt;. Stwierdzono również, że świnie gorzej trawią skrobię z dawek zawierających większe ilości tanin [Poel i in., 1992].<br>Do związków antyżywieniowych, znajdujących się w nasionach roślin strączkowych, należą inhibitory proteaz, których najwięcej znajduje się w soi. Bobik i groch zawierają inhibitory trypsyny hamujące w przewodzie pokarmowym działanie trypsyny i chymotrypsyny obniżając strawność białka. Obecność tych związków nie ma zbyt dużego znaczenia, np. w przypadku bobiku, ponieważ jest ich w nim mało.<br>Valdebouze i in. [1980], Blahovec [1991] wykazali, że
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego