Typ tekstu: Książka
Autor: Przewłocki Stefan
Tytuł: Geodezja dla inżynierii środowiska
Rok wydania: 1998
Rok powstania: 1997
inklinacji, po podniesieniu lunety w kierunku wysokiego punktu M, nie natrafimy na ten punkt, lecz na inny bliski punkt . Za pomocą śrubek rektyfikacyjnych przy jednej z kolumienek osi poziomej obrotu lunety naprowadzamy nitkę pionową krzyża celowniczego na punkt M. Należy zaznaczyć, że nowoczesne instrumenty nie mają urządzeń do usuwania błędu inklinacji.
Warunek 4) niepokrywania się osi alidady z osią limbusa, czyli tzw. mimośrodu alidady, usunąć się nie da. Natomiast eliminujemy jego wpływ na pomiar przez dokonanie odczytów na obu noniuszach (mikroskopach). Średnia arytmetyczna z obu tych odczytów jest wolna od błędu spowodowanego mimośrodem alidady.
Warunek 5. Przy ustawianiu osi teodolitu w
inklinacji, po podniesieniu lunety w kierunku wysokiego punktu &lt;HI rend="italic"&gt;M&lt;/HI&gt;, nie natrafimy na ten punkt, lecz na inny bliski punkt &lt;gap&gt;. Za pomocą śrubek rektyfikacyjnych przy jednej z kolumienek osi poziomej obrotu lunety naprowadzamy nitkę pionową krzyża celowniczego na punkt &lt;HI rend="italic"&gt;M&lt;/HI&gt;. Należy zaznaczyć, że nowoczesne instrumenty nie mają urządzeń do usuwania błędu inklinacji.<br>Warunek 4) niepokrywania się osi alidady z osią limbusa, czyli tzw. mimośrodu alidady, usunąć się nie da. Natomiast eliminujemy jego wpływ na pomiar przez dokonanie odczytów na obu noniuszach (mikroskopach). Średnia arytmetyczna z obu tych odczytów jest wolna od błędu spowodowanego mimośrodem alidady.<br>Warunek 5. Przy ustawianiu osi teodolitu w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego