Typ tekstu: Książka
Autor: Milewski Roman
Tytuł: Podstawy ekonomii
Rok: 2000
mnożnik jest wyższy. W naszym przykładzie ksk = 0,8, więc mi = 5. Oznacza to, że przyrost dochodu narodowego jest 5 razy większy od pierwotnego przyrostu inwestycji.



Mnożnik jest więc odwrotnością krańcowej skłonności do oszczędzania. Im ta skłonność jest wyższa, tym mnożnik jest niższy.
Formułę mnożnika inwestycyjnego można również wyprowadzić w inny sposób, korzystając z warunku równowagi zapisanego w równaniu (9.1). Przyjmując funkcję agregatowego popytu z równania (9.18), warunek równowagi można zapisać następująco:



Przekształcając odpowiednio to równanie otrzymujemy kolejno:



Równanie (9.29) wyznacza poziom dochodu narodowego Y w stanie równowagi, a więc w sytuacji, gdy agregatowy popyt jest równy produkcji
mnożnik jest wyższy. W naszym przykładzie ksk = 0,8, więc mi = 5. Oznacza to, że przyrost dochodu narodowego jest 5 razy większy od pierwotnego przyrostu inwestycji.<br><br>&lt;gap&gt;<br><br>Mnożnik jest więc odwrotnością krańcowej skłonności do oszczędzania. Im ta skłonność jest wyższa, tym mnożnik jest niższy.<br>Formułę mnożnika inwestycyjnego można również wyprowadzić w inny sposób, korzystając z warunku równowagi zapisanego w równaniu (9.1). Przyjmując funkcję agregatowego popytu z równania (9.18), warunek równowagi można zapisać następująco: <br><br>&lt;gap&gt;<br><br>Przekształcając odpowiednio to równanie otrzymujemy kolejno: <br><br>&lt;gap&gt;<br><br>Równanie (9.29) wyznacza poziom dochodu narodowego Y w stanie równowagi, a więc w sytuacji, gdy agregatowy popyt jest równy produkcji
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego