Typ tekstu: Książka
Autor: Heller Michał
Tytuł: Usprawiedliwienie wszechświata
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1982
nigdy nie możemy rozstawać się z sitem zdrowej krytyki. Zdrowej czyli bezstronnej, to znaczy nie osądzającej człowieka, który mówi, lecz argumenty, jakie przedstawia; krytyki, starającej się - w imię uczciwości i bezstronności - zrozumieć człowieka, z którego argumentami nie może się zgodzić.
Brak krytycyzmu - w stosunku do siebie i w stosunku do innych - prowadzi do irracjonalizmu, a irracjonalizm jest kłamstwem filozofii.
Niektórzy filozofowie, mając na uwadze obowiązek nieustannego krytycyzmu, mówią o "heroiczności myślenia". Tak, myślenie w filozofii musi być heroiczne. Jakiekolwiek kompromisy wiodą do ruiny filozofii.
Zdrowy krytycyzm może się rozwijać tylko w warunkach wolności. Jakiekolwiek presje wywierane na myślenie są próbami zabicia
nigdy nie możemy rozstawać się z sitem zdrowej krytyki. Zdrowej czyli bezstronnej, to znaczy nie osądzającej człowieka, który mówi, lecz argumenty, jakie przedstawia; krytyki, starającej się - w imię uczciwości i bezstronności - zrozumieć człowieka, z którego argumentami nie może się zgodzić.<br>Brak krytycyzmu - w stosunku do siebie i w stosunku do innych - prowadzi do irracjonalizmu, a irracjonalizm jest kłamstwem filozofii.<br>Niektórzy filozofowie, mając na uwadze obowiązek nieustannego krytycyzmu, mówią o "heroiczności myślenia". Tak, myślenie w filozofii musi być heroiczne. Jakiekolwiek kompromisy wiodą do ruiny filozofii.<br>Zdrowy krytycyzm może się rozwijać tylko w warunkach wolności. Jakiekolwiek presje wywierane na myślenie są próbami zabicia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego