Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kuchnia
Nr: 10
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1998
i berło, symbolem panowania nad światem. Jabłka monarsze, już w starożytności używane jako insygnia koronacyjne, najczęściej wykonane były ze złota i zwieńczone krzyżykiem. Potem zaczęto je ozdabiać drogimi kamieniami.

Jabłko Newtona

Anegdota mówi, że jabłko przyczyniło się do jednego z największych odkryć w historii nauki. Medytujący w 1666 roku pod jabłonią 24-letni Isaac Newton, widząc spadające zawsze w ten sam sposób jabłka, wpadł ponoć na pomysł, że ta sama siła (siła grawitacji), która przyciąga jabłko do ziemi, utrzymuje Księżyc na orbicie. Niestety, spostrzeżenie to nie znajdowało potwierdzenia w obliczeniach i Newton opóźnił o kilkanaście lat ogłoszenie teorii powszechnego ciążenia.
O
i berło, symbolem panowania nad światem. Jabłka monarsze, już w starożytności używane jako insygnia koronacyjne, najczęściej wykonane były ze złota i zwieńczone krzyżykiem. Potem zaczęto je ozdabiać drogimi kamieniami.<br><br>&lt;tit&gt;Jabłko Newtona&lt;/&gt;<br><br>Anegdota mówi, że jabłko przyczyniło się do jednego z największych odkryć w historii nauki. Medytujący w 1666 roku pod jabłonią 24-letni Isaac Newton, widząc spadające zawsze w ten sam sposób jabłka, wpadł ponoć na pomysł, że ta sama siła (siła grawitacji), która przyciąga jabłko do ziemi, utrzymuje Księżyc na orbicie. Niestety, spostrzeżenie to nie znajdowało potwierdzenia w obliczeniach i Newton opóźnił o kilkanaście lat ogłoszenie teorii powszechnego ciążenia.<br>O
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego