Typ tekstu: Książka
Autor: Szymański Wojciech
Tytuł: Chemia jądrowa. Zarys problematyki przemian jądrowych
Rok: 1996
określenia jego struktury, jest sprawa rozmieszczenia składających się na nie nukleonów. Trzeba w tym celu wyjść od rozmiarów jąder.
Pomiary rozmiarów jąder wykonuje się metodą rozpraszania dyfrakcyjnego promieniowania o długości fali mniejszej od rozmiarów jąder. Ponieważ rozkład neutronów i protonów w jądrze jest różny, więc metody pomiaru muszą uwzględniać rozproszenie jądrowe na nukleonach i oddziaływania elektromagnetyczne z protonami. Stosując wiązki prędkich nukleonów (15 GeV), otrzymano dane dotyczące rozkładu masy. Wyniki pomiarów wskazują, że zachodzi proporcjonalność między objętością jąder a liczbą tworzących je nukleonów:

Promień jądra można wyrazić przybliżonym wzorem empirycznym:
Jest to średni promień dla większości jąder poza najmniejszymi, zależny od
określenia jego struktury, jest sprawa rozmieszczenia składających się na nie nukleonów. Trzeba w tym celu wyjść od rozmiarów jąder.<br> Pomiary rozmiarów jąder wykonuje się metodą rozpraszania dyfrakcyjnego promieniowania o długości fali mniejszej od rozmiarów jąder. Ponieważ rozkład neutronów i protonów w jądrze jest różny, więc metody pomiaru muszą uwzględniać rozproszenie jądrowe na nukleonach i oddziaływania elektromagnetyczne z protonami. Stosując wiązki prędkich nukleonów (15 GeV), otrzymano dane dotyczące rozkładu masy. Wyniki pomiarów wskazują, że zachodzi proporcjonalność między objętością jąder a liczbą tworzących je nukleonów:<br> <br> Promień jądra można wyrazić przybliżonym wzorem empirycznym:<br> Jest to średni promień dla większości jąder poza najmniejszymi, zależny od
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego