Typ tekstu: Książka
Autor: Korczak Janusz
Tytuł: Król Maciuś Pierwszy
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1923
chorych. Wiele dzieci mieszka w niezdrowych, wilgotnych i ciemnych mieszkaniach, nie wyjeżdżają na wieś, mało jedzą, często są głodne, więc chorują.
Maciuś znał już ciemne i duszne mieszkania, i znał głód. Przypomniał sobie Maciuś, jak czasem wolał spać na zimnej ziemi na dworze niż w chałupie chłopskiej. Przypomniał sobie Maciuś, jak dzieci na krzywych nogach, bardzo blade, przychodziły do obozu i prosiły o trochę zupy z żołnierskiego kotła i jak łapczywie jadły. Myślał, że tylko podczas wojny tak jest, a tymczasem słyszy, że i bez wojny dzieciom chłód i głód często dokucza.
- A czy nie można zrobić - zapytał się Maciuś - żeby
chorych. Wiele dzieci mieszka w niezdrowych, wilgotnych i ciemnych mieszkaniach, &lt;page nr=91&gt; nie wyjeżdżają na wieś, mało jedzą, często są głodne, więc chorują.<br>Maciuś znał już ciemne i duszne mieszkania, i znał głód. Przypomniał sobie Maciuś, jak czasem wolał spać na zimnej ziemi na dworze niż w chałupie chłopskiej. Przypomniał sobie Maciuś, jak dzieci na krzywych nogach, bardzo blade, przychodziły do obozu i prosiły o trochę zupy z żołnierskiego kotła i jak łapczywie jadły. Myślał, że tylko podczas wojny tak jest, a tymczasem słyszy, że i bez wojny dzieciom chłód i głód często dokucza.<br>- A czy nie można zrobić - zapytał się Maciuś - żeby
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego