Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Państwo i Prawo
Nr: 1
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1991
na gruncie zaś art. 477 k.p.c. poszukiwano rozwiązania przez rozszerzającą wykładnię pojęcia strony, nawiązującą do rozróżnienia strony formalnej i materialnej. W rezultacie przeważa przekonanie, że postępowanie sądowe w sprawach ubezpieczeń społecznych toczy się między dwiema stronami.
W postępowaniu w sprawach z zakresu przeciwdziałania praktykom monopolistycznym bezsporne jest kwalifikowane jako strony procesowej: Urzędu Antymonopolowego (który jako wydający decyzję, o której weryfikacją chodzi, będzie zawsze stroną pozwaną) oraz podmiotu gospodarczego, przeciwko któremu prowadzone było postępowanie przed Urz. An. (który zatem będzie powodem). Jak zakwalifikować natomiast zainteresowanego, czyli "tego, czyje prawa lub obowiązki zależą od rozstrzygnięcia procesu"?
Przytoczone określenie zainteresowanego wywołuje skojarzenie z
na gruncie zaś art. 477 k.p.c. poszukiwano rozwiązania przez rozszerzającą wykładnię pojęcia strony, nawiązującą do rozróżnienia strony formalnej i materialnej. W rezultacie przeważa przekonanie, że postępowanie sądowe w sprawach ubezpieczeń społecznych toczy się między dwiema stronami.<br>W postępowaniu w sprawach z zakresu przeciwdziałania praktykom monopolistycznym bezsporne jest kwalifikowane jako strony procesowej: Urzędu Antymonopolowego (który jako wydający decyzję, o której weryfikacją chodzi, będzie zawsze stroną pozwaną) oraz podmiotu gospodarczego, przeciwko któremu prowadzone było postępowanie przed Urz. An. (który zatem będzie powodem). Jak zakwalifikować natomiast zainteresowanego, czyli "tego, czyje prawa lub obowiązki zależą od rozstrzygnięcia procesu"?<br>Przytoczone określenie zainteresowanego wywołuje skojarzenie z
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego