Typ tekstu: Książka
Autor: Włodzimierz Kwaśniewicz
Tytuł: Dzieje szabli w Polsce
Rok: 1999
się oczywiście formy podstawowe, najbardziej charakterystyczne i jednorodne. Nie oznacza to jednak, że szable te nie miały specyficznych cech i pewnych różnic.
Jeśli chodzi o rękojeści szabel węgiersko-polskich, to również istotnym elementem w zakresie funkcjonalności, ale charakterystycznym dla trzech pierwszych typów, jest łańcuszek, który czasami łączył głowicę przednim ramieniem jelca. Łańcuszek ów pełnił funkcję kabłąka, ale i temblaka, dzięki któremu można było zawiesić szablę na nadgarstku ręki, nie chowając broni do pochwy (tj. mając ją dosłownie pod ręką); był też zarazem dodatkowym elementem dekoracyjnym.
Łańcuszki łączono z rękojeścią na dwa sposoby. Pierwszy polegał na mocowaniu jego końców do malutkich pierścieni
się oczywiście formy podstawowe, najbardziej charakterystyczne i jednorodne. Nie oznacza to jednak, że szable te nie miały specyficznych cech i pewnych różnic.<br>Jeśli chodzi o rękojeści szabel węgiersko-polskich, to również istotnym elementem w zakresie funkcjonalności, ale charakterystycznym dla trzech pierwszych typów, jest łańcuszek, który czasami łączył głowicę przednim ramieniem jelca. Łańcuszek ów pełnił funkcję kabłąka, ale i temblaka, dzięki któremu można było zawiesić szablę na nadgarstku ręki, nie chowając broni do pochwy (tj. mając ją dosłownie pod ręką); był też zarazem dodatkowym elementem dekoracyjnym.<br>Łańcuszki łączono z rękojeścią na dwa sposoby. Pierwszy polegał na mocowaniu jego końców do malutkich pierścieni
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego