Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
w gimnazjum gdańskim pojawiła się opozycja przeciw autorom pogańskim, przede wszystkim przeciw Terencjuszowi. W miejsce repertuaru antycznego proponowano wstawić poważne komedie biblijne poety z Gandawy, Corneliusa Schonaeusa, wydane pod wymownym tytułem: Terentius christianus.
Ale dramatopisarze końca XVI w., którym należy się osobne omówienie, nie byli związani z teatrem wyznaniowym - ani jezuickim, ani protestanckim. Byli to: Szymon Szymonowic i jego Castus Ioseph (1587), Jan Zawicki, tłumacz dramatu Buchanana Iephthes (1587), Łukasz Górnicki jako autor Troas (1589), Piotr Ciekliński ze swym Potrójnym z Plauta (1597), tudzież Adam Paxillus z Komedyją o Lizydzie (1597).
Utwory te i pisarze nie stanowią żadnej jednolitej grupy, choć
w gimnazjum gdańskim pojawiła się opozycja przeciw autorom pogańskim, przede wszystkim przeciw Terencjuszowi. W miejsce repertuaru antycznego proponowano wstawić poważne komedie biblijne poety z Gandawy, Corneliusa Schonaeusa, wydane pod wymownym tytułem: Terentius christianus.<br>Ale dramatopisarze końca XVI w., którym należy się osobne omówienie, nie byli związani z teatrem wyznaniowym - ani jezuickim, ani protestanckim. Byli to: Szymon Szymonowic i jego Castus Ioseph (1587), Jan Zawicki, tłumacz dramatu Buchanana Iephthes (1587), Łukasz Górnicki jako autor Troas (1589), Piotr Ciekliński ze swym Potrójnym z Plauta (1597), tudzież Adam Paxillus z Komedyją o Lizydzie (1597).<br>Utwory te i pisarze nie stanowią żadnej jednolitej grupy, choć
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego