Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
męstwem, nie zuchwałością. [...] Nic bowiem śmielej nie wzywa obywateli pod broń jak obawa przed ogólnym niebezpieczeństwem".

Do wzmocnienia poczucia wspólnoty niemało przyczyniła się działalność arcybiskupa gnieźnieńskiego - Jakuba Świnki. Za jego sprawą na kolejnych synodach uchwalano, "aby w poszczególnych szkołach katedralnych i klasztornych byli wyznaczeni tylko tacy magistrzy, którzy doskonale znają język polski".

Przemiany społeczne. W XIII-wiecznej Polsce ponad podziałami dzielnicowymi dokonywały się ważne przemiany społeczne. Doprowadziły one z czasem do powstania stanów - warstw społecznych, które wyróżniały się własnymi prawami i obowiązkami.

Najwcześniej w osobny stan wyodrębniło się duchowieństwo. Dzięki polityce arcybiskupa gnieźnieńskiego Henryka Kietlicza znacznie zmniejszyła się zależność Kościoła od władzy
męstwem, nie zuchwałością. [...] Nic bowiem śmielej nie wzywa obywateli pod broń jak obawa przed ogólnym niebezpieczeństwem".<br><br>Do wzmocnienia poczucia wspólnoty niemało przyczyniła się działalność arcybiskupa gnieźnieńskiego - Jakuba Świnki. Za jego sprawą na kolejnych synodach uchwalano, "aby w poszczególnych szkołach katedralnych i klasztornych byli wyznaczeni tylko tacy magistrzy, którzy doskonale znają język polski".<br><br>Przemiany społeczne. W XIII-wiecznej Polsce ponad podziałami dzielnicowymi dokonywały się ważne przemiany społeczne. Doprowadziły one z czasem do powstania stanów - warstw społecznych, które wyróżniały się własnymi prawami i obowiązkami.<br><br>Najwcześniej w osobny stan wyodrębniło się duchowieństwo. Dzięki polityce arcybiskupa gnieźnieńskiego Henryka Kietlicza znacznie zmniejszyła się zależność Kościoła od władzy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego