Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
na sprzedaż. Odzyskanie ujść Wisły (1466) umożliwiło jej włączenie się w wielką międzynarodową wymianę handlową, a polskie zboże, chętnie kupowane wówczas w nękanej kryzysami Europie Zachodniej, osiągało wysokie ceny.

Wszystko to spowodowało, że powiększano obszar uprawy rolnej i tworzono folwarki.
Powstawały one głównie przez zagospodarowywanie pustek, przyłączanie łąk i pastwisk, karczowanie lasów oraz wykupywanie łanów sołtysich. Zdarzało się też, że usuwano z ziemi chłopów lub przenoszono ich na inne, nieprzydatne dla dworu grunty, a należące do nich role wcielano do gospodarstw szlacheckich. Zjawisko to nosiło nazwę rugów.

W XVI w. ogólna powierzchnia pól uprawnych w Polsce wzrosła o 15%, a nie
na sprzedaż. Odzyskanie ujść Wisły (1466) umożliwiło jej włączenie się w wielką międzynarodową wymianę handlową, a polskie zboże, chętnie kupowane wówczas w nękanej kryzysami Europie Zachodniej, osiągało wysokie ceny.<br><br>Wszystko to spowodowało, że powiększano obszar uprawy rolnej i tworzono folwarki.<br>Powstawały one głównie przez zagospodarowywanie pustek, przyłączanie łąk i pastwisk, karczowanie lasów oraz wykupywanie łanów sołtysich. Zdarzało się też, że usuwano z ziemi chłopów lub przenoszono ich na inne, nieprzydatne dla dworu grunty, a należące do nich role wcielano do gospodarstw szlacheckich. Zjawisko to nosiło nazwę rugów.<br><br>W XVI w. ogólna powierzchnia pól uprawnych w Polsce wzrosła o 15%, a nie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego