Typ tekstu: Książka
Autor: Miłosz Czesław
Tytuł: Abecadło Miłosza
Rok: 1997
samymi popędami co zwierzęta, poddany temu samemu prawu walki.
Simone Weil pozostaje postacią kontrowersyjną. Zwalczana przez Żydów za swój rzekomy antysemityzm (katarskie odrzucanie Starego Testamentu), zwolenniczka ścisłego determinizmu w przyrodzie - i w człowieku - chrześcijaństwo ceniła za pozaziemskość i słowa modlitwy "Przyjdź Królestwo Twoje" interpretowała jako prośbę o koniec świata.
Dla katarów świat stworzony był nieuleczalnie zły i nawet prokreacja była zła, bo przedłużała jego istnienie. Przy całej swojej tęsknocie do nieistnienia Simone Weil podziwiała świat stworzony za jego (również matematyczne) piękno i jej myśl zmusza do uznania sprzeczności pomiędzy pochwałą bytu i buntem, sprzeczności, bez której obywali się katarzy.

Bohdziewicz, Antoni
samymi popędami co zwierzęta, poddany temu samemu prawu walki.<br> Simone Weil pozostaje postacią kontrowersyjną. Zwalczana przez Żydów za swój rzekomy antysemityzm (katarskie odrzucanie Starego Testamentu), zwolenniczka ścisłego determinizmu w przyrodzie - i w człowieku - chrześcijaństwo ceniła za pozaziemskość i słowa modlitwy "Przyjdź Królestwo Twoje" interpretowała jako prośbę o koniec świata.<br> Dla katarów świat stworzony był nieuleczalnie zły i nawet prokreacja była zła, bo przedłużała jego istnienie. Przy całej swojej tęsknocie do nieistnienia Simone Weil podziwiała świat stworzony za jego (również matematyczne) piękno i jej myśl zmusza do uznania sprzeczności pomiędzy pochwałą bytu i buntem, sprzeczności, bez której obywali się katarzy.<br><br>&lt;tit&gt;Bohdziewicz, Antoni
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego