Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Poznaj swój kraj
Nr: 11
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1960
dokumenty sądowe, na których wymieniany jest Krwawy Diabeł, jako obecny przy wydawaniu wyroków.
W dwadzieścia lat po jego śmierci zamek przechodzi w posiadanie arcybiskupów gnieźnieńskich. Od tej pory nikt w nim nie mieszka, jedynie w lochach zostaje urządzone więzienie dla oskarżonych o herezję. W 1475 r. arcybiskup Jakub z Sienna kazał mury rozebrać, a kamienie przewieźć do Żnina na budowę nowego pałacu.
Pamięć rozlegających się w zamku jęków i krzyków torturowanych przy badaniu więźniów oraz dziwny przydomek pierwszego właściciela - doprowadziły do stworzenia z czasem legendy, w której - jak we wszystkich legendach - prawda historyczna została przetworzona w wyobraźni ludu.
Feliks Malinowski


Nasza
dokumenty sądowe, na których wymieniany jest Krwawy Diabeł, jako obecny przy wydawaniu wyroków. <br>W dwadzieścia lat po jego śmierci zamek przechodzi w posiadanie arcybiskupów gnieźnieńskich. Od tej pory nikt w nim nie mieszka, jedynie w lochach zostaje urządzone więzienie dla oskarżonych o herezję. W 1475 r. arcybiskup Jakub z Sienna kazał mury rozebrać, a kamienie przewieźć do Żnina na budowę nowego pałacu. <br>Pamięć rozlegających się w zamku jęków i krzyków torturowanych przy badaniu więźniów oraz dziwny przydomek pierwszego właściciela - doprowadziły do stworzenia z czasem legendy, w której - jak we wszystkich legendach - prawda historyczna została przetworzona w wyobraźni ludu. <br>&lt;au&gt;Feliks Malinowski&lt;/au&gt; &lt;/div&gt;<br>&lt;gap&gt; <br> <br>&lt;page nr=26&gt; &lt;div&gt;&lt;tit&gt;Nasza
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego