Typ tekstu: Książka
Autor: Bilica Jerzy
Tytuł: Telefony z Eufonii. Felietony wygłaszane 1991-1992 w Programie II Polskiego Radia
Rok wydania: 1995
Lata powstania: 1991-1992
Od początku śpiewana tam przez kobietę. Starożytne i prehistoryczne figurki przedstawiają właśnie kobietę z dzieckiem na ręku. Gdy dziecko niańczył mężczyzna, czynił to nieporadnie i sztucznie.
Celem matki śpiewającej kołysankę jest uśpienie dziecka, ale przedtem nawiązanie z nim kontaktu, zadzierzgnięcie jeszcze ściślejszej więzi między nim a nią. Mężczyzna, który stworzył kołysankę artystyczną, nie śpiewał, aby kogokolwiek uśpić, lecz pisał i komponował, aby wzbudzić, wzbudzić podziw słuchaczy lub nawet tylko czytelników. Rozerwał tym samym pierwotną, naturalną jedność ruchu, słowa i muzyki. Stworzył sztuczną i ułomną formę, osobno poetycką, osobno muzyczną, kolebkę zaś wyrzucając na śmietnik historii.
Kto dziś kołysze dzieci w kolebkach
Od początku śpiewana tam przez kobietę. Starożytne i prehistoryczne figurki przedstawiają właśnie kobietę z dzieckiem na ręku. Gdy dziecko niańczył mężczyzna, czynił to nieporadnie i sztucznie. <br>Celem matki śpiewającej kołysankę jest uśpienie dziecka, ale przedtem nawiązanie z nim kontaktu, zadzierzgnięcie jeszcze ściślejszej więzi między nim a nią. Mężczyzna, który stworzył kołysankę artystyczną, nie śpiewał, aby kogokolwiek uśpić, lecz pisał i komponował, aby wzbudzić, wzbudzić podziw słuchaczy lub nawet tylko czytelników. Rozerwał tym samym pierwotną, naturalną jedność ruchu, słowa i muzyki. Stworzył sztuczną i ułomną formę, osobno poetycką, osobno muzyczną, kolebkę zaś wyrzucając na śmietnik historii.<br>Kto dziś kołysze dzieci w kolebkach
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego