Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
ludowych, dlatego nie ma potrzeby szczegółowego omawiania jej w tej książce. Trzeba jednak o nich wspomnieć, ponieważ stanowiły repertuar form powszechnych we wszystkich warstwach społecznych. Odegrały dużą rolę w rozpowszechnianiu kultu świętych postaci, a w wielu przypadkach stawały się wzorem dla ludowego twórcy drzeworytów, rzeźb i obrazów. W środowisku wiejskim koegzystowały z dziełami ludowych artystów.
Drzeworyt wygasł w połowie XIX w. Wyparły go odbitki litograficzne, masowo napływające do Polski z Wiednia, Petersburga, włoskich i niemieckich drukarni. Znalazł zrozumienie w inspirowanych ludową sztuką dziełach artystów z kręgu formistów (ok. 1913).
W tym klimacie zainteresowań Emil Zegadłowicz wpadł na pomysł zachęcenia Jędrzeja Wawry
ludowych, dlatego nie ma potrzeby szczegółowego omawiania jej w tej książce. Trzeba jednak o nich wspomnieć, ponieważ stanowiły repertuar form powszechnych we wszystkich warstwach społecznych. Odegrały dużą rolę w rozpowszechnianiu kultu świętych postaci, a w wielu przypadkach stawały się wzorem dla ludowego twórcy drzeworytów, rzeźb i obrazów. W środowisku wiejskim koegzystowały z dziełami ludowych artystów. <br>Drzeworyt wygasł w połowie XIX w. Wyparły go odbitki litograficzne, masowo napływające do Polski z Wiednia, Petersburga, włoskich i niemieckich drukarni. Znalazł zrozumienie w inspirowanych ludową sztuką dziełach artystów z kręgu formistów (ok. 1913). <br>W tym klimacie zainteresowań Emil Zegadłowicz wpadł na pomysł zachęcenia Jędrzeja Wawry
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego