Typ tekstu: Książka
Autor: Jania Jacek
Tytuł: Glacjologia
Rok: 1993
ciepła. Znaczeniem przewodzenia ciepła od powierzchni w głąb lub z głębi do powierzchni lodowca zajmiemy się nieco dalej (przy bilansie wnętrza).

Wartości bilansu energetycznego powierzchni lodowców

Poszczególne elementy bilansu cieplnego zmieniają się w czasie i w rozprzestrzenieniu, co podkreślano przy rozważaniu każdego z nich. Ujemny bilans radiacyjny w czasie zimy kompensuje konwekcyjna wymiana ciepła odczuwalnego, ale przede wszystkim strumień ciepła podpowierzchniowych warstw śniegu i lodu (dostarczony na skutek przewodnictwa). W efekcie następuje wychłodzenie górnej części lodowca. W zależności od grubości i gęstości pokrywy śnieżnej oraz wielkości strat energii na powierzchni zimowa „fala chłodu” sięga głębiej lub płycej.
Letnie nadwyżki
ciepła. Znaczeniem przewodzenia ciepła od powierzchni w głąb lub z głębi do powierzchni lodowca zajmiemy się nieco dalej (przy bilansie wnętrza). <br><br>&lt;tit&gt;Wartości bilansu energetycznego powierzchni lodowców&lt;/&gt;<br><br> Poszczególne elementy bilansu cieplnego zmieniają się w czasie i w rozprzestrzenieniu, co podkreślano przy rozważaniu każdego z nich. Ujemny bilans radiacyjny w czasie zimy kompensuje konwekcyjna wymiana ciepła odczuwalnego, ale przede wszystkim strumień ciepła podpowierzchniowych warstw śniegu i lodu (dostarczony na skutek przewodnictwa). W efekcie następuje wychłodzenie górnej części lodowca. W zależności od grubości i gęstości pokrywy śnieżnej oraz wielkości strat energii na powierzchni zimowa &#132;fala chłodu&#148; sięga głębiej lub płycej.<br> Letnie nadwyżki
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego