Typ tekstu: Książka
Autor: Pinkwart Maciej
Tytuł: Zakopane i Tatry
Rok: 1992
korzystając z pomocy dra Tytusa Chałubińskiego, który sfinansował prace projektowe, wykonane przez warszawskiego architekta, Józefa Piusa Dziekońskiego.
Budowa trwała jednak bardzo długo i dokończył ją dopiero następca Stolarczyka, ksiądz Kazimierz Kaszelewski w 1896 roku. Datę tę widzimy na wielkim sosrębie, wykonanym przez Wojciecha Brzegę, a umieszczonym ponad prezbiterium. Kościół był konsekrowany w 1899r.
Świątynia orientowana, wybudowana jest w stylu neoromańskim, a w jej wnętrzu ścierają się wpływy klasycznego stylu zakopiańskiego ze "sposobem zakopańskim" Edgara Kovátsa, pseudobarokiem i sztuką dekoracyjną (art deco) lat międzywojennych.
Początkowo wystrój wnętrza kościoła miał być dziełem Stanisława Witkiewicza. On to projektował ławy, konfesjonały, drzwi wejściowe, witraże w
korzystając z pomocy dra Tytusa Chałubińskiego, który sfinansował prace projektowe, wykonane przez warszawskiego architekta, Józefa Piusa Dziekońskiego. <br> Budowa trwała jednak bardzo długo i dokończył ją dopiero następca Stolarczyka, ksiądz Kazimierz Kaszelewski w 1896 roku. Datę tę widzimy na wielkim sosrębie, wykonanym przez Wojciecha Brzegę, a umieszczonym ponad prezbiterium. Kościół był konsekrowany w 1899r.<br> Świątynia orientowana, wybudowana jest w stylu neoromańskim, a w jej wnętrzu ścierają się wpływy klasycznego stylu zakopiańskiego ze "sposobem zakopańskim" Edgara Kovátsa, pseudobarokiem i sztuką dekoracyjną (art deco) lat międzywojennych.<br> Początkowo wystrój wnętrza kościoła miał być dziełem Stanisława Witkiewicza. On to projektował ławy, konfesjonały, drzwi wejściowe, witraże w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego