Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok: 2003
płetwą lepiej rozwiniętą po stronie grzbietowej. Z brzusznej strony ciało obrzeżone było po bokach rąbkiem płetwowym. To pierwszy przedstawiciel gałęzi anaspidów, która dotrwała do późnego dewonu (ryc. 9.15).
Anaspida mogły pędzić tryb życia podobny do konodontów, a odżywiać się podobnie do pozbawionych szkieletu śluzic i minogów, znanych w stanie kopalnym od późnego karbonu.
W przybrzeżnych morskich piaskowcach wczesnego ordowiku znaleziono w Australii
pancerne bezszczękowce Arandaspis. Ich ciało pokryte było fosforanowymi ząbkami,
których dentynowe podstawy są zlane tworząc większe płyty na tułowiu bądź,
odpowiadające ułożeniem miomerom, grzebyki na ogonie. Układ płyt pokrywających



boki ciała dowodzi istnienia przynajmniej piętnastu otworów skrzelowych. Takie
płetwą lepiej rozwiniętą po stronie grzbietowej. Z brzusznej strony ciało obrzeżone było po bokach rąbkiem płetwowym. To pierwszy przedstawiciel gałęzi anaspidów, która dotrwała do późnego dewonu (ryc. 9.15).<br>Anaspida mogły pędzić tryb życia podobny do konodontów, a odżywiać się podobnie do pozbawionych szkieletu śluzic i minogów, znanych w stanie kopalnym od późnego karbonu.<br>W przybrzeżnych morskich piaskowcach wczesnego ordowiku znaleziono w Australii <br>pancerne bezszczękowce Arandaspis. Ich ciało pokryte było fosforanowymi ząbkami,<br>których dentynowe podstawy są zlane tworząc większe płyty na tułowiu bądź,<br>odpowiadające ułożeniem miomerom, grzebyki na ogonie. Układ płyt pokrywających <br>&lt;page nr=230&gt;<br>&lt;gap&gt;<br>&lt;page nr=232&gt;<br>boki ciała dowodzi istnienia przynajmniej piętnastu otworów skrzelowych. Takie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego