Typ tekstu: Książka
Autor: Pinkwart Maciej
Tytuł: Zakopane i Tatry
Rok: 1992
huty, tutaj właśnie przybywali pierwsi kuracjusze, leczący się w Kuźnicach żentycą. Mimo niedogodności, jakie przynosił pobyt w wilgotnej, zacienionej dolinie, sława huty pod Tatrami niosła się daleko.
Założył ją w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku starosta nowotarski, Franciszek Rychter Pelikańczyk. Po jego śmierci rząd austriacki, który prawem zaborcy "odziedziczył" dawne dobra królewskie na Podhalu, dzierżawił kuźnickie "hamry" rozmaitym, dość przypadkowym zarządcom, aż wreszcie w 1807 roku kupił je Jan Wacław Homolacs, dając początek całej dynastii właścicieli huty, a potem także i sporej połaci dóbr tatrzańskich i zakopiańskich, które rodzina Homolacsów kupiła od władz austriackich w 1824r.
Okres największej świetności kuźnickiego zakładu przypadł
huty, tutaj właśnie przybywali pierwsi kuracjusze, leczący się w Kuźnicach żentycą. Mimo niedogodności, jakie przynosił pobyt w wilgotnej, zacienionej dolinie, sława huty pod Tatrami niosła się daleko.<br> Założył ją w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku starosta nowotarski, Franciszek Rychter Pelikańczyk. Po jego śmierci rząd austriacki, który prawem zaborcy "odziedziczył" dawne dobra królewskie na Podhalu, dzierżawił kuźnickie "hamry" rozmaitym, dość przypadkowym zarządcom, aż wreszcie w 1807 roku kupił je Jan Wacław Homolacs, dając początek całej dynastii właścicieli huty, a potem także i sporej połaci dóbr tatrzańskich i zakopiańskich, które rodzina Homolacsów kupiła od władz austriackich w 1824r.<br> Okres największej świetności kuźnickiego zakładu przypadł
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego