Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kwietnik
Nr: 5
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1995
z Ameryki: poziomki chilijskiej (F. chiloensis) i różowo kwitnącej poziomki wirginijskiej (F. virginiana).
Odmiana Pink Panda pochodzi prawdopodobnie od poziomki wirginijskiej, ale dokładna historia jej "narodzin" jest tajemnicą hodowcy.
Jacek MARCINKOWSKI


Kiedy znów zakwitną bzy...

Choć potocznie mówi się bez, my jednak napiszemy lilak, gdyż botanicy właśnie tak nazwali ten krzew, dla odróżnienia go od zupełnie innego rodzaju - Sambucus, do którego należą bez czarny (Sambucus nigra) i koralowy (S. racemosa), rośliny pospolite w naszych parkach i lasach.
Ojczyzną większości gatunków lilaków jest południowo-wschodnia Europa, pozostałych zaś - wschodnia Azja.
W Polsce najczęściej spotykamy lilak pospolity (Syringa vulgaris), nazywany też bzem tureckim
z Ameryki: poziomki chilijskiej (F. chiloensis) i różowo kwitnącej poziomki wirginijskiej (F. virginiana).<br>Odmiana Pink Panda pochodzi prawdopodobnie od poziomki wirginijskiej, ale dokładna historia jej "narodzin" jest tajemnicą hodowcy.<br>&lt;au&gt;Jacek MARCINKOWSKI&lt;/au&gt;&lt;/div&gt;<br><br><br>&lt;div type="art"&gt;&lt;tit&gt;Kiedy znów zakwitną bzy...&lt;/tit&gt;<br><br>Choć potocznie mówi się bez, my jednak napiszemy lilak, gdyż botanicy właśnie tak nazwali ten krzew, dla odróżnienia go od zupełnie innego rodzaju - Sambucus, do którego należą bez czarny (Sambucus nigra) i koralowy (S. racemosa), rośliny pospolite w naszych parkach i lasach.<br>Ojczyzną większości gatunków lilaków jest południowo-wschodnia Europa, pozostałych zaś - wschodnia Azja.<br>W Polsce najczęściej spotykamy lilak pospolity (Syringa vulgaris), nazywany też bzem tureckim
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego