Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 32
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
rozumie siebie, wrzask niezadowolenia szedł przez cały kraj, a tłuszcza pchała się do żłobów", wzdychał Eichendorff w swym eseju.
"Ostatni bohater Malborka" to jeden z wielu niemieckich utworów literackich starających się stworzyć romantyczny mit Krzyżaków. Nie bardzo to się udało, nawet jeśli Wilhelm II starał się uteatralizować pamięć Malborka i krzyżackiego "parcia na wschód". Również w III Rzeszy podsycanie przez Himmlera i Rosenberga kultu Malborka, Tannenbergu i zakonu rycerskiego, którego kontynuatorem miała być jakoby SS, wcale nie trafiało do przekonania wielu najwyższych rangą nazistów, jak choćby Goebbelsa czy nawet samego Hitlera.
Pozostaje pytanie, czy z tych dwóch wykluczających się romantycznych tradycji
rozumie siebie, wrzask niezadowolenia szedł przez cały kraj, a tłuszcza pchała się do żłobów", wzdychał Eichendorff w swym eseju.<br>"Ostatni bohater Malborka" to jeden z wielu niemieckich utworów literackich starających się stworzyć romantyczny mit Krzyżaków. Nie bardzo to się udało, nawet jeśli Wilhelm II starał się uteatralizować pamięć Malborka i krzyżackiego "parcia na wschód". Również w III Rzeszy podsycanie przez Himmlera i Rosenberga kultu Malborka, Tannenbergu i zakonu rycerskiego, którego kontynuatorem miała być jakoby SS, wcale nie trafiało do przekonania wielu najwyższych rangą nazistów, jak choćby Goebbelsa czy nawet samego Hitlera.<br>Pozostaje pytanie, czy z tych dwóch wykluczających się romantycznych tradycji
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego