Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Focus.Poznać i zrozumieć świat
Nr: 8
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2003
w innych okolicznościach bulwersuje.

Zakazany owoc

Różnice najlepiej widać na przykładzie tabu. "Ma bardzo pojemne znaczenie, ale najogólniej określa się nim rzecz zakazaną" - pisał w swoim dzienniku James Cook, który określenie to w XVIII wieku przywiózł z Polinezji. Mianem tabu zaczęto oznaczać tematy, o których się nie mówi i czynności, które są niedozwolone. Jedne i drugie towarzyszą ludziom od zawsze.
"Kultura to nic innego jak zbiór tabu" - pisał Leszek Kołakowski. Ustanawianie tabu porządkowało świat - pozwalało odróżniać dobro od zła według najprostszej zasady: niedozwolone jest to, co złe, szkodliwe lub nieznane. A przestrzeganie ustalonych zasad miał zapewniać lęk przed surową karą.
Wiecznych ani
w innych okolicznościach bulwersuje. <br><br>&lt;tit&gt;Zakazany owoc&lt;/&gt;<br><br>Różnice najlepiej widać na przykładzie tabu. "Ma bardzo pojemne znaczenie, ale najogólniej określa się nim rzecz zakazaną" - pisał w swoim dzienniku James Cook, który określenie to w XVIII wieku przywiózł z Polinezji. Mianem tabu zaczęto oznaczać tematy, o których się nie mówi i czynności, które są niedozwolone. Jedne i drugie towarzyszą ludziom od zawsze.<br>"Kultura to nic innego jak zbiór tabu" - pisał Leszek Kołakowski. Ustanawianie tabu porządkowało świat - pozwalało odróżniać dobro od zła według najprostszej zasady: niedozwolone jest to, co złe, szkodliwe lub nieznane. A przestrzeganie ustalonych zasad miał zapewniać lęk przed surową karą. <br>Wiecznych ani
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego