Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Świat i Podróże
Nr: 12
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1995
drzewcem sztandaru w rękach", w latach 1910-1912 zbudowano w stylu secesyjnym Mauzoleum Pokoju. Kamienisty pomnik 26-metrowej wysokości powstał na terytorium ówczesnych Austro-Węgier dzięki składkom społeczeństwa morawskiego, a także środków przeznaczonych na budowę przez rządy dawnych przeciwników - Rosji i Francji.
Pomnik ma kształt piramidy, zwieńczonej miedzianą kopułą, wyobrażającą kulę ziemską, i krzyżem. Budowla o kwadratowej podstawie ma przypominać starosłowiańską mogiłę. Na rogach mauzoleum stoją posągi czterech rycerzy wsparty o tarcze z herbami: Rosji, Austrii, Francji i Moraw /ostatni rycerz jest symboliczny/. Do środka wchodzimy przez żelazne wrota, których strzegą kamienne postacie Matki i Żony opłakujące poległych.
Obok Mauzoleum Pokoju zbudowano
drzewcem sztandaru w rękach", w latach 1910-1912 zbudowano w stylu secesyjnym Mauzoleum Pokoju. Kamienisty pomnik 26-metrowej wysokości powstał na terytorium ówczesnych Austro-Węgier dzięki składkom społeczeństwa morawskiego, a także środków przeznaczonych na budowę przez rządy dawnych przeciwników - Rosji i Francji.<br>Pomnik ma kształt piramidy, zwieńczonej miedzianą kopułą, wyobrażającą kulę ziemską, i krzyżem. Budowla o kwadratowej podstawie ma przypominać starosłowiańską mogiłę. Na rogach mauzoleum stoją posągi czterech rycerzy wsparty o tarcze z herbami: Rosji, Austrii, Francji i Moraw /ostatni rycerz jest symboliczny/. Do środka wchodzimy przez żelazne wrota, których strzegą kamienne postacie Matki i Żony opłakujące poległych.<br>Obok Mauzoleum Pokoju zbudowano
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego