Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
co występuje w skorupie kontynentalnej.
Od tych czasów zgromadzono masę danych, które okazały się niesprzeczne z koncepcją konwekcyjnej natury dryftu kontynentalnego. Okazało się przy tym, że poszczególne fragmenty skorupy oceanicznej zachowują się jak sztywne płyty przesuwające się nawzajem w stosunku do siebie wzdłuż linii uskoków. Ponieważ ruch odbywa się na kuli, przesunięcia płyt w stosunku do siebie można opisać jako rotacje wzdłuż okręgu opasującego kulę ziemską. Wykorzystano teorem znany od czasów osiemnastowiecznego matematyka Leonharda Eulera. Przyjęła się dla tego całego zespołu interpretacji nazwa wprowadzona w 1965 r. przez J. T. Wilsona: tektonika płytowa, inaczej tektonika globalna.
Cykliczność ewolucji Ziemi Zjawisko konwekcyjnego
co występuje w skorupie kontynentalnej.<br>Od tych czasów zgromadzono masę danych, które okazały się niesprzeczne z koncepcją konwekcyjnej natury dryftu kontynentalnego. Okazało się przy tym, że poszczególne fragmenty skorupy oceanicznej zachowują się jak sztywne płyty przesuwające się nawzajem w stosunku do siebie wzdłuż linii uskoków. Ponieważ ruch odbywa się na kuli, przesunięcia płyt w stosunku do siebie można opisać jako rotacje wzdłuż okręgu opasującego kulę ziemską. Wykorzystano teorem znany od czasów osiemnastowiecznego matematyka Leonharda Eulera. Przyjęła się dla tego całego zespołu interpretacji nazwa wprowadzona w 1965 r. przez J. T. Wilsona: tektonika płytowa, inaczej tektonika globalna.<br>Cykliczność ewolucji Ziemi Zjawisko konwekcyjnego
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!