Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Studia Socjologiczne
Nr: 4
Miejsce wydania: Wrocław
Rok: 1976
może prowadzić do wniosku, że rozbieżności stanowisk w tym względzie praktycznie wyczerpują istniejące teoretycznie możliwości. Stąd próba ich klasyfikacji czy typologii jest wyjątkowo utrudniona i może sprowadzić do wyróżnienia sześciu zasadniczych stanowisk.
Do grupy pierwszej zaliczamy tezy wskazujące na silny związek zachodzący między możliwościami materialnymi (obok innych zasadniczych zmiennych) a kulturalną aktywnością. Przy czym czynnik materialny występuje jako jedna z trzech przedstawionych wyżej możliwości, a zmienna zależna przybiera postać przyjmowanej w poszczególnych pracach definicji kultury. Oto wybrana przykłady:
"[...] stosunek ludzi do kultury, do dóbr intelektualnych i artystycznych, jest funkcją warunków materialnych i nastawień psychicznych [...]".
"Jeśli bazować na wypowiedziach ludzi, to da
może prowadzić do wniosku, że rozbieżności stanowisk w tym względzie praktycznie wyczerpują istniejące teoretycznie możliwości. Stąd próba ich klasyfikacji czy typologii jest wyjątkowo utrudniona i może sprowadzić do wyróżnienia sześciu zasadniczych stanowisk.<br>Do grupy pierwszej zaliczamy tezy wskazujące na silny związek zachodzący między możliwościami materialnymi (obok innych zasadniczych zmiennych) a kulturalną aktywnością. Przy czym czynnik materialny występuje jako jedna z trzech przedstawionych wyżej możliwości, a zmienna zależna przybiera postać przyjmowanej w poszczególnych pracach definicji kultury. Oto wybrana przykłady:<br>"[...] stosunek ludzi do kultury, do dóbr intelektualnych i artystycznych, jest funkcją warunków materialnych i nastawień psychicznych [...]".<br>"Jeśli bazować na wypowiedziach ludzi, to da
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego