Typ tekstu: Książka
Autor: Falińska Krystyna
Tytuł: Ekologia roślin
Rok wydania: 1997
Rok powstania: 1996
warunkach eksperymentalnych dostarczano storczykom cukru i zapewniono odpowiednie pH, to nasiona kiełkowały przy braku symbionta. Stwierdzono także wpływ grzybów na kiełkowanie nasion i przeżywalność siewek (DAUBENMIRE 1973).
Obecność grzybów na nasionach stwierdzono u jednorocznego niecierpka Impatiens noli-tangere. Na nasionach roślin rosnących w różnych zbiorowiskach występują różne grzyby np. w łęgu - grzyby saprofityczne, a w grądzie - gatunki chorobotwórcze, powodujące gnicie i rozkład nasion (FALENCKA GRZYWACZ 1984). U wrzosu Calluna vulgaris obserwowano, że wszystkie organy osobników, łącznie z nasionami, mogą być przerośnięte przez grzyby. Wykazano, że symbiont wrzosu sprzyja wiązaniu azotu przez te rośliny.
Omawiane przypadki symbiozy odnoszą się do związku między
warunkach eksperymentalnych dostarczano storczykom cukru i zapewniono odpowiednie pH, to nasiona kiełkowały przy braku symbionta. Stwierdzono także wpływ grzybów na kiełkowanie nasion i przeżywalność siewek (DAUBENMIRE 1973).<br>Obecność grzybów na nasionach stwierdzono u jednorocznego niecierpka Impatiens noli-tangere. Na nasionach roślin rosnących w różnych zbiorowiskach występują różne grzyby np. w łęgu - grzyby saprofityczne, a w grądzie - gatunki chorobotwórcze, powodujące gnicie i rozkład nasion (FALENCKA GRZYWACZ 1984). U wrzosu Calluna vulgaris obserwowano, że wszystkie organy osobników, łącznie z nasionami, mogą być przerośnięte przez grzyby. Wykazano, że symbiont wrzosu sprzyja wiązaniu azotu przez te rośliny.<br>Omawiane przypadki symbiozy odnoszą się do związku między
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego