Typ tekstu: Książka
Autor: Czapski Józef
Tytuł: Patrząc
Rok wydania: 1996
Lata powstania: 1952-1954
żółci szkła. To znowu wrażenie, jak u Dufy'ego, podstawowej kompozycji plamą, na której potem rysunek został nałożony, by opowiedzieć nam treść.

*

Wrażenia przeżycia swego długiego, bolesnego i radosnego życia Dufy nam opowiedział z siłą i blaskiem takim, że, wspominając witraże, zdają się nam malowane na szkle prześwietlonym słońcem.
Czy wolno lekceważyć taką lekkość?

[grudzień 1953]





"Rzeczy nieżywe i bez ruchu"

Ten kto maluje zwierzęta żyjące jest bardziej godny szacunku niż ten, który przedstawia rzeczy nieżywe i bez ruchu. (Królewska Akademia Francuska ustami Félibiena w 1667 roku)

W 1939 roku, parę miesięcy zaledwie przed wrześniem, Michał Walicki, młody historyk sztuki, któremu już
żółci szkła. To znowu wrażenie, jak u Dufy'ego, podstawowej kompozycji plamą, na której potem rysunek został nałożony, by opowiedzieć nam treść.<br><br>*<br><br> Wrażenia przeżycia swego długiego, bolesnego i radosnego życia Dufy nam opowiedział z siłą i blaskiem takim, że, wspominając witraże, zdają się nam malowane na szkle prześwietlonym słońcem.<br>Czy wolno lekceważyć taką lekkość?<br><br>[grudzień 1953]&lt;/&gt;<br><br><br><br><br><br>&lt;div sex="m" year="1954"&gt;&lt;tit&gt;"Rzeczy nieżywe i bez ruchu"&lt;/&gt;<br><br>Ten kto maluje zwierzęta żyjące jest bardziej godny szacunku niż ten, który przedstawia rzeczy nieżywe i bez ruchu. (Królewska Akademia Francuska ustami Félibiena w 1667 roku)<br><br> W 1939 roku, parę miesięcy zaledwie przed wrześniem, Michał Walicki, młody historyk sztuki, któremu już
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego