Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przegląd Statystyczny
Nr: 1
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1967
ciągłej dystrybuancie F(x). Określamy zmienną losową R:

Ponieważ

to zmienna losowa R ma rozkład równomierny w przedziale (0,1).
Zapisując równość w postaci

z łatwością zauważamy, że dysponując ciągiem liczb losowych z populacji o rozkładzie równomiernym: możemy przez obliczenie wartości funkcji odwrotnej do dystrybuanty w tych punktach otrzymać ciąg:

liczb losowych z populacji o dowolnym (ciągłym) rozkładzie F(x). Na przykład z tablicy 2 tablic liczb losowych E. Vielrosego możemy odczytać następujący ciąg liczb losowych z populacji o rozkładzie równomiernym w przedziale (0, 1):
0.88,0.95,0.48,0.56,... Odczytując z tablic funkcji odwrotnej do dystrybuanty rozkładu normalnego
ciągłej dystrybuancie F(x). Określamy zmienną losową R: <br>&lt;gap&gt;<br>Ponieważ <br>&lt;gap&gt; <br>to zmienna losowa R ma rozkład równomierny w przedziale (0,1).<br>Zapisując równość w postaci <br>&lt;gap&gt;<br>z łatwością zauważamy, że dysponując ciągiem liczb losowych z populacji o rozkładzie równomiernym: możemy przez obliczenie wartości funkcji odwrotnej do dystrybuanty w tych punktach otrzymać ciąg: <br>&lt;gap&gt; <br>liczb losowych z populacji o dowolnym (ciągłym) rozkładzie F(x). Na przykład z tablicy 2 tablic liczb losowych E. Vielrosego możemy odczytać następujący ciąg liczb losowych z populacji o rozkładzie równomiernym w przedziale (0, 1): <br>0.88,0.95,0.48,0.56,... Odczytując z tablic funkcji odwrotnej do dystrybuanty rozkładu normalnego
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego