Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przegląd Statystyczny
Nr: 1
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1967
r1 ,r2 ,...
liczb losowych z populacji o rozkładzie równomiernym w przedziale (0, 1). Utwórzmy ciąg liczb:
Jest to więc ciąg średnich arytmetycznych w kolejnych grupach po n liczb ciągu. Wiadomo, że przy dość ogólnych założeniach zmienna losowa Z:

ma dla dostatecznie dużych n rozkład normalny. Okazuje się, że jeżeli zmienne losowe Xi mają rozkład równomierny w przedziale (0, 1), to przekształcenie już dla n = 12 daje dobre wyniki w tym sensie, że testowanie ciągu liczb z i nie prowadzi do odrzucenia hipotezy o tym, że są one wylosowane z populacji o rozkładzie normalnym.
Dysponując ciągiem zmiennych losowych z i możemy na
r1 ,r2 ,... <br>liczb losowych z populacji o rozkładzie równomiernym w przedziale (0, 1). Utwórzmy ciąg liczb: &lt;gap&gt; <br>Jest to więc ciąg średnich arytmetycznych w kolejnych grupach po n liczb ciągu. Wiadomo, że przy dość ogólnych założeniach zmienna losowa Z: <br>&lt;gap&gt;<br>ma dla dostatecznie dużych n rozkład normalny. Okazuje się, że jeżeli zmienne losowe Xi mają rozkład równomierny w przedziale (0, 1), to przekształcenie &lt;page nr=109&gt; już dla n = 12 daje dobre wyniki w tym sensie, że testowanie ciągu liczb z i nie prowadzi do odrzucenia hipotezy o tym, że są one wylosowane z populacji o rozkładzie normalnym.<br>Dysponując ciągiem zmiennych losowych z i możemy na
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego