Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 10.02 (40)
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
mogły podobać się katolickiej administracji austro-węgierskiej. Już w 1913 r. władze sporządziły listę Rusinów, których podejrzewano o sprzyjanie Rosji. Jeszcze przed wybuchem wojny wielu Łemków, zwłaszcza duchownych, nauczycieli i przedstawicieli nielicznej w tamtym okresie inteligencji łemkowskiej, zostało aresztowanych. Sądy zazwyczaj wydawały tylko jeden wyrok: kara śmierci.

Wzmożenie represji wobec ludności łemkowskiej nastąpiło w 1915 r. Wtedy po kontrofensywie austriacko-niemieckiej Łemkowszczyzna ponownie znalazła się pod panowaniem Austriaków. W ciągu kilku tygodni ok. 5 tys. Łemków trafiło do obozu w austriackim Talerhoffie. Wśród więźniów znaleźli się też działacze, którzy w niedalekiej przyszłości będą usiłowali stworzyć niezależny łemkowski byt państwowy.

Czech zamiast
mogły podobać się katolickiej administracji austro-węgierskiej. Już w 1913 r. władze sporządziły listę Rusinów, których podejrzewano o sprzyjanie Rosji. Jeszcze przed wybuchem wojny wielu Łemków, zwłaszcza duchownych, nauczycieli i przedstawicieli nielicznej w tamtym okresie inteligencji łemkowskiej, zostało aresztowanych. Sądy zazwyczaj wydawały tylko jeden wyrok: kara śmierci.<br><br>Wzmożenie represji wobec ludności łemkowskiej nastąpiło w 1915 r. Wtedy po kontrofensywie austriacko-niemieckiej Łemkowszczyzna ponownie znalazła się pod panowaniem Austriaków. W ciągu kilku tygodni ok. 5 tys. Łemków trafiło do obozu w austriackim Talerhoffie. Wśród więźniów znaleźli się też działacze, którzy w niedalekiej przyszłości będą usiłowali stworzyć niezależny łemkowski byt państwowy.<br><br>&lt;tit&gt;Czech zamiast
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego