Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
kraju: grożąc ruiną wielu fortunom ziemiańskim, otwierały zarazem widoki kariery bardziej rzutkim kapitalistom zarówno szlacheckiego, jak i mieszczańskiego pochodzenia.
Analogiczne przemiany zachodziły w stosunkach społecznych. Na wsi dekret grudniowy nie przyniosł zmian natychmiastowych. Szlachcie folwarcznej nie zależało jeszcze w tym czasie na rugowaniu chłopów z gruntu. Niemniej jednak wzrosła płynność ludności wiejskiej, a w związku z tym uwypukliły się różnice między regionami. Na północy i zachodzie kraju (Płockie, Bydgoskie) statystyki ukazywały niewielką liczbę zamożnych gospodarzy i dużą liczbę bezrolnych. Na południu (Krakowskie) - duży odsetek małorolnych komorników. Na wschodzie (Lubelskie) - układ najbardziej tradycyjny, z przewagą gospodarzy i małą liczbą bezrolnych.

24. Konstytucja
kraju: grożąc ruiną wielu fortunom ziemiańskim, otwierały zarazem widoki kariery bardziej rzutkim kapitalistom zarówno szlacheckiego, jak i mieszczańskiego pochodzenia.<br>Analogiczne przemiany zachodziły w stosunkach społecznych. Na wsi dekret grudniowy nie przyniosł zmian natychmiastowych. Szlachcie folwarcznej nie zależało jeszcze w tym czasie na rugowaniu chłopów z gruntu. Niemniej jednak wzrosła płynność ludności wiejskiej, a w związku z tym uwypukliły się różnice między regionami. Na północy i zachodzie kraju (Płockie, Bydgoskie) statystyki ukazywały niewielką liczbę zamożnych gospodarzy i dużą liczbę bezrolnych. Na południu (Krakowskie) - duży odsetek małorolnych komorników. Na wschodzie (Lubelskie) - układ najbardziej tradycyjny, z przewagą gospodarzy i małą liczbą bezrolnych.<br>&lt;gap reason="sampling"&gt;<br>&lt;tit&gt;24. Konstytucja
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego