Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
chłopom przeznaczając te ziemie na hodowlę owiec. We Francji włościanie winni byli oddawać właścicielowi wsi połowę swoich plonów.
System pańszczyźniany charakterystyczny dla krajów na wschód od Łaby, a więc i dla Polski, wiązał się z innymi jeszcze formami uzależnienia ludności wiejskiej od dworów.

Stosunki społeczne na wsi. Poddaństwo. Stosunek poddaństwa ludności wiejskiej względem właściciela wsi wykształcił się w Europie we wczesnym średniowieczu.
W Polsce włościanie - w zamian za prawo korzystania z ziemi dziedzica - mieli obowiązek składania dworowi danin w naturze, a także płacenia czynszów. Świadczenia te zostały zamienione w XV w. na przymusową i darmową pracę na folwarku dworskim, czyli na
chłopom przeznaczając te ziemie na hodowlę owiec. We Francji włościanie winni byli oddawać właścicielowi wsi połowę swoich plonów.<br>System pańszczyźniany charakterystyczny dla krajów na wschód od Łaby, a więc i dla Polski, wiązał się z innymi jeszcze formami uzależnienia ludności wiejskiej od dworów.<br><br>Stosunki społeczne na wsi. Poddaństwo. Stosunek poddaństwa ludności wiejskiej względem właściciela wsi wykształcił się w Europie we wczesnym średniowieczu.<br>W Polsce włościanie - w zamian za prawo korzystania z ziemi dziedzica - mieli obowiązek składania dworowi danin w naturze, a także płacenia czynszów. Świadczenia te zostały zamienione w XV w. na przymusową i darmową pracę na folwarku dworskim, czyli na
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego